Ko gero pastebėjote, kad didžioji dalis lyčių lygybės temai skirtų projektų įtraukia moteris ir yra skirti moterims. Esame įsitikinę, kad lyčių lygybė bus užtikrinta tik tuomet, kai ši tema bus vienodai aktuali abiems lytims, todėl siekiame įtraukti vyrus į lyčių lygybės palaikytojų gretas.

Čia pristatysime Lietuvoje naują, tačiau Islandijos partnerių – UN Women Iceland – patikrintą ir pasaulyje puikiai naudojamą „Barbershop“ metodiką. Ji suteiks įrankius aktyvesniam dialogui vyrams ir moterims, norintiems tapti lyčių lygybės pokyčio agentais. Lietuvoje startuosime jau netrukus ir pakviesime į mokymus, diskusijas, o čia kviečiame paskaityti daugiau apie mūsų partnerių projektą.

Labai džiaugiamės, kad galimybę šį projektą perkelti į Lietuvą suteikė Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas EEE finansinio mechanizmo lėšomis.

Moderatorių registracija

Jei jūs norite sužinoti, kaip profesionaliai vesti diskusijas lyčių lygybės tema, jei domina „Barbershop“ metodika ir norėtumėte perimti žinias iš Islandijos partnerių, maloniai kviečiame registruotis ir būti vienu iš moderatorių.

Barbershop Lietuva moderatorių mokymai (anglų kalba) vyks birželio 16 dieną nuo 12 iki 14 val. per Zoom platformą, kartu su UN Women Iceland lyčių lygybės ekspertais.

Kol kas registraciją stabdome, ir kviečiame registruotis į laukiančiųjų sąrašą.

Įvykę renginiai

KODĖL VYRAMS NAUDINGA LYČIŲ LYGYBĖ?

KODĖL VYRAMS NAUDINGA LYČIŲ LYGYBĖ?

2021 M. RUGSĖJO 30 D., KETVIRTADIENIS, 16:00–18:00 Manote, kad lyčių lygybės tema – „moterų reikalas“? Deja, tačiau vyrai dažnai dirba daugiau...

KODĖL VYRAMS NAUDINGA LYČIŲ LYGYBĖ

KODĖL VYRAMS NAUDINGA LYČIŲ LYGYBĖ

2021 M. RUGSĖJO 2 D., KETVIRTADIENIS, 15:00–18:00 Manote, kad lyčių lygybės tema – „moterų reikalas“? Deja, tačiau vyrai dažnai dirba daugiau...

Lyčių nelygybė yra vienas reikšmingiausių šių dienų žmogaus teisių pažeidimų, o siekiant tai išspręsti, labai svarbu, jog vyrai ir berniukai taptų šio sprendimo dalimi. Vis dėlto, daugybė vyrų vis dar nemato lyčių lygybės naudos sau, o ši tema dažnai priimama kaip skirta ir palanki tik moterims. Į lyčių lygybės dialogą įtraukti vyrus padės „Go Forward“ lyderystės akademijos bei partnerių iniciatyva Lietuvoje startuojantis tarptautinis projektas „Barbershop Toolbox“.

Anot lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos eksperto Donato Paulausko, viešojoje erdvėje kalbant apie vienodas vyrų ir moterų teises bei galimybes, matant moteris vadovaujančiose pozicijose bei aukštuose politiniuose postuose, gali susidaryti įspūdis, kad lygybė jau pasiekta ir dabar viskas priklauso tik nuo kiekvienos moters. Tačiau tai tik ledkalnio viršūnė, po kuria slypi daug sisteminių lyčių nelygybės problemų, kurias delsdami spręsti tampame vieni paskutiniųjų ES pagal lyčių lygybės padėtį valstybėje.

„Moterys turi teisę dirbti ir užsidirbti, bet ne visos turi lygias galimybes būti tiek pat aktyvios darbo rinkoje kiek ir vyrai bei uždirbti tokį patį atlyginimą – dėl vaikų ir kitų asmenų priežiūros, buities naštos, šeimos ir darbo derinimui nepalankių darbo sąlygų, tiesioginės diskriminacijos dėl lyties darbe, priešiškos darbo aplinkos (priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo) ir pan. Ir tokių moterų mūsų šiuolaikinėje visuomenėje vis dar yra daug“, – teigia ekspertas, pabrėždamas nelygias galimybes pasinaudoti savo teisėmis.

Lyčių lygybė – itin reikalinga ir vyrams
Pasak D. Paulausko, lyčių lygybė vyrams net gyvybiškai svarbi: „Mes matome Lietuvos demografinius duomenis, kuriuose vyrų tikėtina gyvenimo trukmė yra 9,5 metų trumpesnė nei moterų. Viena iš esminių to priežasčių yra slegiantys vyriškumo standartai, kurie skatina vyrų savidestrukcinį, sveikatai žalingą, rizikingą elgesį, tiesiogine prasme trumpinantį jų gyvenimą.“

D. Paulausko įsitikinimu, vyrams lyčių lygybės įsisąmoninimas svarbus ir santykiuose bei šeimoje. „Iš visuomenės apklausų matome aiškiai išreikštą šiuolaikinių moterų poreikį, kad jų partneriai labiau įsitrauktų į šeiminį gyvenimą, buitį ir vaikų priežiūrą. Todėl labai tikėtina, kad jei vyrai dažniau vadovautųsi lyčių lygybės principu savo asmeniniame gyvenime, tai padėtų kurti sveikus, pagarbius tarpusavio santykius ir stipresnes šeimas“, – sako jis.

Vyrų įsitraukimas į aktyvesnį šeiminį gyvenimą ir lyčių lygybės palaikymas prisidėtų ir prie moterų ekonominės gerovės: „Dabar moterys neturi tokių pačių galimybių taip pat kokybiškai dalyvauti darbo rinkoje, nes turi daryti karjeros pertraukas dėl vaikų priežiūros, derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, rūpintis šeimos reikalais – dėl to nukenčia jų užimtumas, karjeros galimybės, atlyginimas, socialinių išmokų dydis, o vėliau ir pensija. Jeigu vyrai šeiminius rūpesčius matytų ir kaip savo pareigas, tai tikrai pagerintų moterų ekonominę gerovę.“

Nors vidutinis vyrų darbo užmokestis Lietuvoje yra didesnis už moterų, vyrai taip pat užima gerokai daugiau vadovaujančių pozicijų, tačiau čia galima įžvelgti dvi monetos puses. Vyrai dažnai dirba daugiau valandų nei norėtų, turi mažiau laiko šeimai, miršta anksčiau, gali nesulaukti tinkamos pagalbos tapę smurto aukomis ir pan. Taigi, anot ekspertų, dalyvavimas lyčių lygybės dialoge nėra tik „moterų reikalas“.

Kviečia vyrus įsitraukti į lyčių lygybės dialogą
Siekiant įtraukti vyrus ir parodyti lyčių lygybės naudą būtent jiems Lietuvoje „Go Forward“ lyderystės akademijos ir partnerių iniciatyva startuoja tarptautinis projektas „Barbershop Toolbox“.

„Barbershop“ metodas buvo sukurtas Islandijos vyriausybės, tai būdas sėkmingai įtraukti vyrus į lyčių lygybės skatinimą. Metodą sudaro septyni įrankiai, skatinantys atvirą diskusiją apie lyčių nelygybę. Vyrai, pamatę savo elgesio ar mąstymo pasekmes, gali keisti socialines normas ir įkvėpti kitus vyrus prisiimti atsakomybę bei prisijungti prie lygybės judėjimo. Renginiai suskirstyti į tris kategorijas: sesijas vadovams, seminarus ir didesnius renginius. Juose atvirai kalbama apie tai, ką reiškia būti vyru, lyčių stereotipus, smurtą, vyrų bei moterų elgesio normas, kaip jos riboja vyrų ir moterų suvokimą apie savo potencialą.

„Norime padrąsinti vyrus tapti aktyvesniais lyčių lygybės advokatais. Džiaugiamės, kad Islandijos partneriai perduos savo patirtį ir parengs Lietuvoje profesionalius diskusijos fasiliatorius, kurie ves sesijas visuose Lietuvos regionuose, rodys argumentuoto ir kultūringo bendravimo šia tema pavyzdį. Esu tikra, kad taip paskatinsime dialogą, kad kartu – vyrai ir moterys – sparčiau griautume lyčių stereotipus“, – sako „Go Forward“ įkūrėja ir vadovė Jurga Varanavičius.

Vienodų moterų ir vyrų teisių bei galimybių nauda
Lyčių lygybė turi ir tiesioginį teigiamą poveikį šalies ekonomikai, užimtumui BVP ir produktyvumui – ES šalyse, kuriose lyčių lygybės rodikliai yra aukštesni – atitinkamai žemesni nedarbo rodikliai, vyrauja tolygesnis pasiskirstymas pagal lytį darbo rinkoje, didesnis bendrasis vidaus produktas. Organizacijos, turinčios lyties atžvilgiu labiau subalansuotas komandas, yra labiau linkusios gauti finansinę grąžą, kuri viršija jų srities vidurkį. Lyčių lygybė skatina kurti visiems saugesnę, nesmurtinę aplinką bei sveikesnę ir ilgaamžiškesnę visuomenę, atsižvelgiant į abiems lytims iškylančias problemas bei jas sprendžiant lygiaverčiai. Taip pat šalyse, kuriose vyrauja lyčių lygybė, vaikų ir paauglių pasitenkinimas gyvenimu yra aukštesnis.

Anot lygių galimybių eksperto D.Paulausko, vyrai lyčių lygybės naudų gali nematyti nes gali tiesiog rečiau atpažinti ir pripažinti, kad problemos, su kuriomis jie susiduria, turi lytiškumo atspalvį. „Kai kurios vyrų asmeninio gyvenimo problemos atsiranda ar pasunkėja būtent dėl to, kad vyrams kaip
lyčiai priskiriame tam tikrą siaurą vaidmenį, elgesio standartus, kurie tikrame gyvenime labai nepraktiški ir trukdantys gyventi kokybiškai. Pastebėjau, kad vyrai dažniau galvoja, jog stereotipai, vyriškumo normos jų neliečia, nes jie tiesiog „neima į galvą“, yra atsparūs tokiems dalykams, kitaip nei moterys, kurios visų prisiklauso, kurioms svarbi aplinkinių nuomonė ir pan. Kartais atrodo, kad jeigu vyrai pripažins, kad jų gyvenimus irgi veikia stereotipai, visuomenės normos, tai pasirodys silpni ir neturintys stuburo. Todėl dažnai tikrai prireikia daug pastangų atskleisti tą lyčių nelygybės poveikį ir pabaksnoti pirštu į lyčių lygybės naudą vyrams“, – sako D. Paulauskas.

Eksperto teigimu, dabar renginiuose lyčių lygybės tema vyrų dažniausiai būna tylioji mažuma, tačiau būtent tokiais renginiais vyrus ir būtų galima labiau įtraukti į lyčių lygybės diskusiją. „Vienas mano pašnekovas pusiau juokais, pusiau rimtai pasiūlė organizuoti lyčių lygybės temai skirtus renginius ir kvietimus siuntinėti išskirtinai tik vyrams. Galvoju, būtų įdomu pasižiūrėti į susirinkusiųjų veidus, kai aplink save pamatytų vien vyrus“, – šypsosi D. Paulauskas.

Anot jo, vyrai galbūt labiau susidomi šia tema ir pajunta didesnę empatiją, kai mato kitus vyrus drąsiai kalbančius apie lyčių lygybę ir vyriškumo normas. „Tikrai apmaudu, kai vyrams tarsi nepakanka to, ką jau ilgą laiką kalba moterys, bet tikrai pastebiu, kad ta pati informacija, tie patys argumentai pasakyti vyro lūpomis būna labiau pačių vyrų įsiklausomi. Turbūt čia kaltas ir seksizmas, ir grupinis mąstymas“, – sako ekspertas.

PRENUMERATA

Kviečiame registruotis ir sužinoti visas naujienas apie “Barbershop” projektą ir “Go Forward!” renginius. 

0